DOKKINO: Yhdessä! -elokuvat

DOKKINO: Yhdessä! -elokuvat

DOKKINO: Yhdessä! -verstaissa koululaiset eri puolilta Suomea toteuttivat vuoden 2016 aikana yhteensä 50 lyhytdokumenttielokuvaa, jotka sekä toimivat ajankuvana että avaavat nuorten näkemyksiä suomalaisesta yhteiskunnasta. 11-16-vuotiaiden tekijöiden itse alusta loppuun saakka toteuttamat elokuvat tuovat esiin nuorten ääniä osana virallista Suomi 100 -ohjelmaa.

Elokuvat on jaoteltu kahdeksan kategorian alle niiden vallitsevien teemojen mukaan. Kategoriat ovat nimeltään Sosiaalisena mediassa; Asiaa ja ajatuksia; Joukkueen yhteiseloa; Me, uudet suomalaiset; Paikallista menoa; Yhdessäolon haasteet; Päivästä toiseen; ja Oma tilani. Elokuvat on lueteltu tällä sivulla maakunnittain verstaiden toteutumisjärjestyksen mukaan, mutta voit tutustua jaotteluun kategorioiden mukaan selaamalla DOKKINO: Yhdessä! -katalogia tästä.

Lappi: Kemi
Karihaaran koulun 8. luokka

Ruokalassa / Salla Kangas, Leevi Laitila, Ilari Salonpää, Joni Vakkala, Kalle Välimaa, Viivi Yrjänheikki
Älä koskaan luovuta / Maria Blomster, Hugo Heikkinen, Valtteri Innanen, Arttu Marjanen, Waltteri Rautiola, Narissara Walitwaranggoon

Pohjois-Pohjanmaa: Oulu
Pitkäkankaan koulun 6. luokka

Kohtauksia nuorten stressistä / Sanni Anttonen, Veikka Kiiski, Ilona Kotkaranta, Anna Puttonen, Sakari Ukkola
Koulukiusausta / Jaron Kairamo, Nuutti Kananen, Johan Karjalainen, Eino Mikkonen, Tuomas Niskanen, Teemu Perälä
Puhelinriippuvaiset / Aada Alavesa, Elias Hirviniemi, Aino Hyrynkangas, Jasmin Kellokoski, Jari Meriläinen, Eerika Takkinen
Tupakalla jengiin / Tuomas Niskanen, Saku Roininen, Ronja Saarinen, Jesse Suutari, Severiina Vattula, Konsta Vänttilä

Kainuu: Kajaani
Kajaanin lyseon 9. luokka

Ryhmä ja yksilö / Samuli Immonen, Jere Komulainen, Sini Kortelainen, Maria Kyllönen, Konsta Laurila, Janna Mielonen, Jonna Sivonen, Antti Tiainen
Yritysvierailu / Vera Heikkinen, Tiia-Riina Hiltunen, Jenny Juntunen, Annamaija Karppinen, Matti Kontioila, Roosa Määttä, Aino Tölli

Pohjois-Karjala: Joensuu
Pataluodon koulun 8. luokka

E-Sports – Pelaamisessa on järkeä! / Teemu Hietanen, Aatu Kinnunen, Joni Komulainen, Miko Kämäräinen, Martin Suomalainen
Nuorisotalo Bobo / Eemi Hämäläinen, Jani Lackman, Heikki Komulainen, Jonna Korhonen, Marika Koskinen, Neea Kähkönen, Tapio Metsäluoto, Niko Tiilikainen
Uskossa / Kiia Kemppainen, Emmi Luukkonen, Katariina Raita

Pohjanmaa: Vaasa
Merenkurkun koulun 7. luokka

Pääasia? / Amelie Autio, Pinja Kaakinen, Kerttu Lammi, Mathias Nystrand, Sanni Palosaari, Ella Vehkakoski, Mirva Vittaniemi
Sosiaalisessa oikeassa elämässä / Veera Ampiala,Tatu Jokipii, Kalle Kauppila, Sanni Kalliomäki, Daniela Ilomäki, Lauri Niemistö
Yhdessä lemmikkien kanssa / Vivian Halmelinna, Iina Harri, Sini Jokelainen, Lotta Miettinen, Eerika Peltoniemi, Pauliina Penttilä, Iiris Rossi

Etelä-Savo: Mikkeli
Rantakylän yhtenäiskoulun 6. luokka

Futsalia yhdessä ystävien kanssa / Lotta Kärnä, Alina Nevala, Niila Pelkonen, Marcus Ukkonen
Kuppikakkuja yhdessä / Aaro Kemppainen, Anni Kokkonen, Tatu Leinonen, Maija Putkonen, Jonna Pynnönen
Retkeillään yhdessä / Arttu Haapala, Helmi Hämäläinen, Mona Kakriainen, Peppi Kanerva, Miro Kekkonen, Sara Lukkarinen, Aki Manninen, Henna Sinisalo, Juho Vänttinen
Äidit: yhdessä hyvän elämän puolesta / Otto Himanen, Kosti Kuismala, Werneri Marttinen, Moona Meri, Olli Waris

Pohjois-Savo: Vieremä
Vieremän kirkonkylän koulun 9. luokka

Maito yhdistää / Suvi-Tuuli Hukkanen, Viliina Huttunen, Eve Immonen, Meri Jestilä, Inka Korhonen, Satu Koskinen, Jasmin Piippo
Risteyksessä / Henna Aittokoski, Kiro Keränen, Sanna Koskinen, Hanna Määttä, Iida Paananen, Ninna Remes

Kanta-Häme: Hämeenlinna
Myllymäen koulun 5. luokka

Ihmisten pelot / Janette Egman, Valtteri Hautala, Siiri Keskinen, Enni Kivinen, Guuled Mohamud, Toivo Nummela, Enni Tamminen
Ikuinen ystävyys / Ida Mökkälä, Irene Paajanen, Ida-Sofia Simola, Sessa Sydänmäki, Sara Jaanika Vaara
Näkökulmia rasismiin / Niki Dalin, Eemil Erkintalo, Eetu Hautala, Aarne Jokinen, Alex Laukkanen, Tuomas Lindholm, Ville Virolainen

Uusimaa: Vantaa
Kilterin koulun 8. luokka

Ihan tavallinen päivä / Arina Enckell, Mohammad Hadi Mohseni, Deena Najem, Sadid Hussein Osmaan, Abdelaziz Hussein Osmaan, Mojtaba Mohseni
Uusi elämä Suomessa / Sanna Eloholma, Laith Hussein, Kädi Järv, Taaniel Kristovald, Hussein Maher Mosai, Liz-Beth Rand, Serelin Treffner, Grigory Velichkin

Satakunta: Ulvila
Ulvilan yhteiskoulun 8. luokka

Millaisia ovat nettipelaajat? / Iida Koivisto, Lotta Koivula, Elli Laiho, Janna Laiho, Jarno Palomäki, Mikko Roivainen
Pokémon – yhdessä / Mai-Neea Aalto, Miira Aaltoranta, Ida-Maria Hartila, Veikka Mäenpää, Ellen Nieminen, Tapio Toivonen, Vili-Verneri Virtanen
Puhelimen viemää / Marko Feldman, Helmi Husu, Paavo Järvi, Aada Kallioinen, Juho Koivu, Verna Myllymaa, Jarno Saarinen

Varsinais-Suomi: Turku
Luostarivuoren koulun Martin yksikön Valmo b luokka

Meidän huone / Rahaf Abushahba, Gabriela Dos Santos, Elvir Guzani, Enis Guzani, Barwaqo Zaid Mohamed, Khadra Zaid Mohamed
Suomen kanssa / Phatthawan Kaeophiluek, Suraksha Kharel, Kseniia Morozova, Anita Plana, Munes Rahimi, Anna Vasileva

Etelä-Pohjanmaa: Seinäjoki/Ylistaro
Kirja-Matin koulun 6. luokka

Kirja-Matin 6. luokan kouluelämää yhdessä / Lyydia Aro-Koivisto, Jannica Eklund, Aatu Heponeva, Inka Häkki, Hilda Jokinen, Aaro Kalliomaa, Vilma Kivelä, Miiko Koivula, Juuso Kuismanen, Aleksanteri Kujala, Juho Loukola, Elias Mäkinen, Hilla Nummiola, Ville Ollila, Laura Punkari, Susanna Punkari, Kalle Rajamäki, Jenna Ranto, Arvi Saari, Fiina Salo, Oona-Amanda Somppi, Miina Tarkka, Jussi Tuomi, Anni Tuuri, Miina Vainionpää, Venni Valli, Sofia Varismäki, Mohamed Zefra

Etelä-Karjala: Lappeenranta
Lauritsalan koulun 8. luokka

Missä haluan asua / Mauri Heiskanen, Jenny Kokki, Lauri Markkanen, Kukka-Maria Vesalehto, Nelli Virtanen
Puhelimia kaikkialla / Eemi Björn, Krista Huhtiniemi, Roope Kalanen, Eetu Kaljunen, Aleksi Lampi, Niclas Mäkeläinen
Sorsia Lappeen rannalla: turistimatkalla kotikaupunkiin / Heidi Inkinen, Maiju Kainlauri, Netta Karjalainen

Kymenlaakso: Kotka
Langinkosken koulun 8. luokka

Harrastetaan yhdessä! / Nico Borg, Janita Brunila, Rostislav Chadromtsev, Thaksin Chakpha, Aaro Hannula
Some: yhdistää vai eristää? / Maiju Koivula, Sofia Salonen, Laura Siimes, Henri Tervola, Meeri Vakkari, Akseli Virtanen
Syrjiminen alas! / Jimi Hämäläinen, Matias Hämäläinen, Elisaveta Kartavtseva, Maiju Koivula, Joel Mäntynen, Sanni Paajanen

Pirkanmaa: Tampere
Sammon koulun 9. luokka

Katukoris / Tuomas Aarnio, Emil Ackeström, Isa Lassinaro, Kaspian Oikarinen, Leo Peltola
Nuoret ja asuminen / Needa Rasi-Koskinen, Joel Schüle, Aino Setsonen, Sanni Timonen

Keski-Pohjanmaa: Kokkola
Kiviniityn koulun 9. luokka

Kannattaisiko kuunnella? / Arttu Pohjola, Titta-Liina Kaljunen, Kaisa Laitala, Siiri Heikkilä
Puhelimen vaikutukset ihmissuhteisiin / Mila Airola, Anni Hietalahti, Nea Jokela
Suomalainen sosiaalisuus / Emma Butova, Henna Honkarinta, Fanny Koivisto, Elli McLoud
Voittaminen / Nooa Kronqvist, Leena-Kaisa Petäjä, Arttu Pohjola, Sampo Rintala
Ystävällisyys koulussa / Venla Hautaniemi, Iisa Peltola, Salla Rimmistö, Milja Wacklin
Ystävyys / Onja Heino, Rudy Madi, Essi Mutka, Sanelma Möttönen

Keski-Suomi: Jyväskylä
Jyväskylän normaalikoulun 8. luokka

Aika vapaasti / Kare Kurjenniemi, Mirko Jurvanne, Marius Peltonen, Veikko Pyyhtinen, Ilmari Tverin
Erilaisuus / Viivi Hakkarainen, Silja Heikkilä, Saana Jokinen, Karin Kautto, Pirpa Laine, Amanda Neittaanmäki, Janette Nättinen, Ella Osara
Joukkuehenki / Atte Karonen, Kaapo Mähönen, Joel Pasanen, Ossi Saikkonen

Päijät-Häme: Lahti
Tiirismaan koulun 9. luokka

Oma tila / Pinja Ceder, Anna Friberg, Max Hvitsjö, Rasmus Kovanen, Ella Palkio, Eedit Taipale
Perjantai-ilta / Ella Back, Pinja Ceder, Manat Gylphe, Ukko Haavisto, Max Hvitsjö, Aatu Häyrinen, Rosa Kakko, Rasmus Kovanen, Aaro Lehtinen, Jukka Lehtola, Henniriina Rautio, Emil Silenius, Viivi Suominen, Nikke Uimonen, Aatu Virtanen